lineup

MUSIC & ENTERTAINMENT

LINCOLN SQUARE · ON LINCOLN AVE BETWEEN MONTROSE AND WILSON


Friday, July 13th, 5:00 – 10:00 PM
Saturday, July 14th, 12:00 – 10:00 PM
Sunday, July 15th, 12:00 – 9:00 PM

We're ready for another great year of exciting music from Chicagoland and around the world. Full schedule of performances and events coming soon!

FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM

Friday, July 13th, 2018

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
Hazy Seas 5:30 Indie Pop/Rock
The Dream Syndicate 7:00 Psych/Rock
Matthew Sweet 8:45 Power Pop/Indie Rock
Little Queens & Go-Go Fight Club 5:15
Jourdan Thibodeaux et Les Rodailleurs 6:30 Cajun
Ginkgoa 8:15 Electro French Pop

Saturday, July 14th, 2018

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 12:00
  • 12:30
  • 1:00
  • 1:30
  • 2:00
  • 2:30
  • 3:00
  • 3:30
  • 4:00
  • 4:30
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
  • 10:30
  • 11:00
Little Miss Ann 12:15 Kids/Family
Advanced Kids' Ensemble 1:30
Zacbe's Jarana 2:05
Capoeira Workshop 2:30 workshop
Los Pichardo 3:00
Andrew Sa and His Organic Sound 4:15
Dawn Landes 5:30 Folk/Americana
The Handsome Family 7:00 Americana/Roots
The Jayhawks 8:45 Roots Rock/Americana
90s Ensemble 12:00
John Mead's Conspiracy Theories 1:15
Gato Preto 2:30
Alma Afrobeat Ensemble 3:45 Afrobeat/Afropop
Clearance 5:15 Indie Rock
Beach Bunny 6:30
Bombino 8:15 Tuareg/Desert Blues
Fire Spinning 9:30
2nd Half 12:30
60s Ensemble 1:45
Paul Kaye & The Blues Cartel 3:00
Dolor Folktronico 4:30
Get Up With the Get Downs 6:00 Funk/Soul
Lowdown Brass Band 7:45 Brass Band/Funk
NKulee Dube 9:45 Ethno-Ragga / Reggae
Family Barn Dance 4:00
The Jazzettes 5:15
Piano Bar with Bob Solone 12:30
Freedom Song Leaders w/ Zahra Baker, Shanta Nurullah & Wanda Bishop 2:00
Voice of the People Jam w/ Andrea Bunch & Mary Peterson 3:00 jam
A Cappella w/ Renee Nanzer & Paula McKernan 4:00 workshop
Alma Afrobeat Ensemble Workshop 5:30 workshop

Sunday, July 15th, 2018

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 12:00
  • 12:30
  • 1:00
  • 1:30
  • 2:00
  • 2:30
  • 3:00
  • 3:30
  • 4:00
  • 4:30
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
  • 10:30
Mr. Nick Davio & Friends 12:15 Kids/Family
Young Stracke All Stars 1:30
Youth String Band 2:00 kids
Jonas Friddle & The Majority 3:00 Indie Folk/Americana
Whitney Rose 4:15
The Tossers 6:00 Celtic/Punk Rock
Pokey LaFarge 7:45 Western Swing/Jazz/Blues
Jam Band Ensemble 12:15
Big Sadie 1:30 American Roots
Old Town School Samba Parade 2:15
George Tantchev & Friends 2:45
The Soukous All Stars 4:00
King Wasiu Ayinde Marshal 5:00 Nigerian Fuji
Gaiteros de San Jacinto with Yeison Landero 7:15 Colombian/Cumbia
2nd Half 1:30
Teen Collective 2:30
Shosha Wolf 5:15
Joybird 6:30
Uncovered: David Bowie 8:00
Soukous All Stars Dance Workshop 5:30
Piano Bar w/ Sami Scot 12:30
Fiddle Jam w/ Jordan Wankoff 2:00 jam
Dudu Fuentes Brazilian Percussion Workshop 3:00 workshop
King Wasiu Percussion Workshop 4:00 workshop
Gaiteros de San Jacinto Percussion Workshop 5:00 workshop