lineup

MUSIC & ENTERTAINMENT

LINCOLN SQUARE · ON LINCOLN AVE BETWEEN MONTROSE AND WILSON


Friday, July 12th, 5:00 – 10:00 PM
Saturday, July 13th, 12:00 – 10:00 PM
Sunday, July 14th, 12:00 – 9:00 PM

More than 50 acts on four stages plus explore Old Town School offerings: classes, jams, & more!

FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM

Friday, July 12th, 2019

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
  • 10:30
  • 11:00
Andy Bassford & Chicago Jamaican Jazz Ensemble perform The Harder They Strum 5:30 - 6:30
Cracker 7:15 - 8:15
Camper Van Beethoven 8:45 - 10:00
Tommi Zender 5:15 - 6:00
Geno Delafose & French Rockin' Boogie 6:30 - 7:30
47Soul 8:15 - 9:30
Okkervil River with special guest Lip Talk (separate ticket required) 9:00 - 11:30 Lip Talk 9:00pm-9:30pm
Okkervil River 10:00-11:30pm

Saturday, July 13th, 2019

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 12:00
  • 12:30
  • 1:00
  • 1:30
  • 2:00
  • 2:30
  • 3:00
  • 3:30
  • 4:00
  • 4:30
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
  • 10:30
  • 11:00
Wiggleworms Mixtape Live 12:15 - 1:10 Kids/Family
The Dreamtree Shakers 1:30 - 2:20 Kids/Family
Bloodshot All-Stars A Tribute to Andre Williams & More! 3:15 - 4:15
Vandoliers 5:00 - 6:00
Mekons 6:45 - 8:00
Murder By Death 8:45 - 10:00
Jacob Sweet's Guitar 4Ever 12:00 - 12:45
Balkana with Jim Stoynoff 1:15 - 2:00
Gerald Dowd 2:30 - 3:15
Ratboys 3:45 - 4:45
OHMME 5:15 - 6:00
Angel D'Cuba 6:40 - 7:40
DJ Daniel Villarreal-Carrillo 7:45 - 8:15
Bazurto All Stars 8:20 - 9:40
2nd Half 12:30 - 1:15
Best of Teen Open Mic 1:30 - 3:30
Emcee Skool 4:00 - 4:20
Kolaam Dance Company West 4:45 - 5:30
Heavy Looks 6:15 - 7:15
Rhodee and the Garifuna Flava Band 8:00 - 9:00
The Meditations 9:45 - 11:00
Family Barn Dance 4:00 - 5:00 Kids/Family
Youth Dance 5:15 - 5:30
Adult Open Mic 6:00 - 7:30
Improv Workshop
with Tim Joyce
12:30 - 1:30 PM
All Ages Uke Jam
with Liz Chidester
1:30 - 2:20 PM Kids/Family
Middle Eastern Belly Dance
with Erika Ochoa
2:30 - 3:30 PM
Teen Open Mic After Party 4:00 - 4:45
Meet the Guitar - Your First Lesson
with Mary Peterson
5:30 - 6:30 PM

Sunday, July 14th, 2019

North Stage South Stage Maurer Hall Szold Hall East Lobby
  • 12:00
  • 12:30
  • 1:00
  • 1:30
  • 2:00
  • 2:30
  • 3:00
  • 3:30
  • 4:00
  • 4:30
  • 5:00
  • 5:30
  • 6:00
  • 6:30
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00
  • 8:30
  • 9:00
  • 9:30
  • 10:00
  • 10:30
Laura Doherty & the Heartbeats 12:15 - 1:10 Kids/Family
BUDS & SHOOTS 1:30 - 2:20
Mariachi Perla de Mexico 3:00 - 3:45
Southern Culture on the Skids 4:30 - 5:30
The Wild Reeds 6:15 - 7:15
Son Volt 8:00 - 9:15
Maya Tatiana and Lucero Flamenco 12:10 - 12:50
Royal Wood 1:20 - 2:00
Logan Ledger 2:30 - 3:15
Brass Parade 3:30 - 3:45
Ian Noe 3:45 - 4:45
Beach Slang 5:30 - 6:30
Los Vicios de Papa 7:15 - 8:30
Crimson Octopus Society 12:15 - 1:00
2nd Half 1:30 - 2:00
Siumni 2:30 - 3:15
Siobhan Wilson 3:45 - 4:30
Pop-Up Choir 5:15 - 6:15
Steve Dawson’s Funeral Bonsai Wedding feat. Quartet Parapluie 6:45 - 7:30
Tribute to Stevie Wonder and Stevie Nicks 8:00
Irish Dance
with Cheryl Ziemba
12:30 - 1:30 PM
Swing Dance Basics
with Louie Stallone
1:30 - 2:30 PM
Flamenco Workshop with Maya Tatiana 2:30 - 3:30 PM
Hip-Hop/Streetdance
with Monte Rezell
3:30 - 4:30 PM
Family Dance Party
with Allison Grabarczyk
4:30 - 5:30 PM Kids/Family